CMU3511E
Ohmite
Produkt-Nr.:
CMU3511E
Hersteller:
Ohmite
Beschreibung:
POT 350 OHM 2W CARBON LINEAR
Benutzer handbuch
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 312°
Series CMU
Power (Watts) 2W
Mfr Ohmite
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 350
Size - Body Round - 1.157" Dia (29.40mm)