CS8120YN8
onsemi
Produkt-Nr.:
CS8120YN8
Hersteller:
onsemi
Paket:
8-PDIP
Beschreibung:
IC REG LINEAR 5V 300MA 8DIP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 650 µA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR 70dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-PDIP
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 200mA