D16OAR120RED
E-Switch
Produkt-Nr.:
D16OAR120RED
Beschreibung:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit DPDT
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V