D16OAT23KGRNGRN
E-Switch
Produkt-Nr.:
D16OAT23KGRNGRN
Hersteller:
E-Switch
Beschreibung:
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit 3PDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V