D3V-62M-1C4
Omron Electronics Inc-EMC Div
Produkt-Nr.:
D3V-62M-1C4
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 6.118gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 6A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 60gf
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 500,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.157" (4.0mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.060" (1.5mm)