Zuhause / Limit Switches / D4C-3001-DK1EJ03
minImg
D4C-3001-DK1EJ03
Omron Automation and Safety
Produkt-Nr.:
D4C-3001-DK1EJ03
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 30V
Auf Lager : 1
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Position 0.618" (15.7mm)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Release Force 450gf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Cable with Connector
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 1A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series D4C
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 1200gf
Overtravel 0.118" (3.0mm)
Electrical Life 1,000,000 Cycles
Mfr Omron Automation and Safety
Pretravel 0.071" (1.8mm)
Features Cable Length 0.3m, Status Indicator
Package Bulk
Base Product Number D4C
Differential Travel 0.008" (0.2mm)