DEV2V2S500G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
DEV2V2S500G30LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN D-SUB RCPT/PLUG 2P R/A SLDR
Benutzer handbuch
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.458" (11.64mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C