DF11-12DS-2DSA(01)
Hirose Electric Co Ltd
Produkt-Nr.:
DF11-12DS-2DSA(01)
Beschreibung:
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD PCB
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 12
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Contact Shape Square
Series DF11
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Nickel
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.45mm