DF20F-40DP-1V(59)
Hirose Electric Co Ltd
Produkt-Nr.:
DF20F-40DP-1V(59)
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.181" (4.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF20
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Natural
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.8mm