DF3-15P-2DS
Hirose Electric Co Ltd
Produkt-Nr.:
DF3-15P-2DS
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 15POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 15
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF3
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)