DH401LBBRG220
CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
DH401LBBRG220
Beschreibung:
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125VAC
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 40.00mm Dia
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 220 VDC
Series DH40
Voltage Rating - DC 24 V
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Off, Off-On
Voltage Rating - AC 125 V