E91F401VND152MBA0T
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E91F401VND152MBA0T
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.8 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 61mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U91F
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 8.294 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF