E91F401VSN471MA50T
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E91F401VSN471MA50T
Beschreibung:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 186mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U91F
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.575 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF