EEC2G205HQN402
Nichicon
Produkt-Nr.:
EEC2G205HQN402
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP FILM
Benutzer handbuch
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance -5%, +10%
Lead Spacing -
Termination Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EEC
Voltage Rating - DC -
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Nichicon
Capacitance 2 µF