EET-HC2S121HA
Panasonic Electronic Components
Produkt-Nr.:
EET-HC2S121HA
Beschreibung:
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 740 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.52Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.036 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 120 µF