EEU-EB2E470S
Panasonic Electronic Components
Produkt-Nr.:
EEU-EB2E470S
Beschreibung:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 390.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 710 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 47 µF