EEU-FR1J561SB
Panasonic Electronic Components
Produkt-Nr.:
EEU-FR1J561SB
Beschreibung:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.615 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.153 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 560 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 29 mOhms