Zuhause / Film Capacitors / EFDKA55K706E174DH
minImg
EFDKA55K706E174DH
Eaton - Electronics Division
Produkt-Nr.:
EFDKA55K706E174DH
Beschreibung:
CAP FILM 70UF 10% 550VDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.8 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 550V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 70 µF