Zuhause / Film Capacitors / EFDKS60K705D072LH
minImg
EFDKS60K705D072LH
Eaton - Electronics Division
Produkt-Nr.:
EFDKS60K705D072LH
Beschreibung:
CAP FILM 7UF 10% 600VDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.996" (25.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 7 µF