EKMS401VSN561MR45S
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
EKMS401VSN561MR45S
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.04 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.9172 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF