ERLA251LIN122KR55M
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
ERLA251LIN122KR55M
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.96 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RLA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 8.94 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF