ERWE551LGC332MFF5M
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
ERWE551LGC332MFF5M
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.102" (155.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 550 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.3 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RWE
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 13.02 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3300 µF