ERWF401LGN272MCD0M
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
ERWF401LGN272MCD0M
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.8 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series RWF
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 13.72 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF