FA5S018HP1
JAE Electronics
Produkt-Nr.:
FA5S018HP1
Hersteller:
JAE Electronics
Beschreibung:
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.5MM R/A
Benutzer handbuch
Actuator Color White
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.8A per Contact
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.057" (1.45mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 18
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FA5
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)