FB6S015JA1R3000
JAE Electronics
Produkt-Nr.:
FB6S015JA1R3000
Hersteller:
JAE Electronics
Beschreibung:
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.3MM R/A
Benutzer handbuch
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.35A per Contact
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.047" (1.20mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.15mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Features Low Insertion Force (LIF)
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 15
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FB6
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.012" (0.30mm)