FCN2416C274J-D1
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
FCN2416C274J-D1
Beschreibung:
CAP FILM 0.27UF 5% 16VDC 2416
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series FCN
Voltage Rating - DC 16V
Package / Case 2416 (6041 Metric)
Voltage Rating - AC 12V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.27 µF