FCN2420G273J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
FCN2420G273J
Beschreibung:
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC 2420
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series FCN
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case 2420 (6050 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.027 µF