FEG.1B.307.CYCD42Z
LEMO
Produkt-Nr.:
FEG.1B.307.CYCD42Z
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 7A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 307
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C