FFA.00.113.CTAC31
LEMO
Produkt-Nr.:
FFA.00.113.CTAC31
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.106" ~ 0.122" (2.70mm ~ 3.10mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 8A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 113
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C