FFA.3E.303.CLAC85Z
LEMO
Produkt-Nr.:
FFA.3E.303.CLAC85Z
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 20A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C