FFC3A20-12-G
GCT
Produkt-Nr.:
FFC3A20-12-G
Hersteller:
GCT
Beschreibung:
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD
Auf Lager : 2883
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.217" (5.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr GCT
Contact Material Phosphor Bronze
Features Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 12
Contact Finish Thickness Flash
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FFC3A20
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.039" (1.00mm)