FGC.0B.302.CLAD52
LEMO
Produkt-Nr.:
FGC.0B.302.CLAD52
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
LBP KEYC 2C CHR 5.2MM D
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C