FGG.1B.305.CYCD76
LEMO
Produkt-Nr.:
FGG.1B.305.CYCD76
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 9A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C