FGG.3B.310.CYCD12Z
LEMO
Produkt-Nr.:
FGG.3B.310.CYCD12Z
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
LBP KEYG 10C CHR 12.0MM D BR
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.425" ~ 0.469" (10.80mm ~ 11.90mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 310
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C