FGJ.1B.303.CLLM31
LEMO
Produkt-Nr.:
FGJ.1B.303.CLLM31
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
CONN PLUG FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.106" ~ 0.122" (2.70mm ~ 3.10mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C