FGJ.1B.316.CLLD42
LEMO
Produkt-Nr.:
FGJ.1B.316.CLLD42
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
LBP KEYJ 16C CHR 4.2MM D
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 1.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C