FGJ.2B.305.CLLD62Z
LEMO
Produkt-Nr.:
FGJ.2B.305.CLLD62Z
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
LBP KEYJ 5C CHR 6.2MM D BR
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 14A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C