FGL.1K.308.CLLC45Z
LEMO
Produkt-Nr.:
FGL.1K.308.CLLC45Z
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
CONN PLUG FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 308
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C