FGL.2K.318.KYMC75Z
LEMO
Produkt-Nr.:
FGL.2K.318.KYMC75Z
Hersteller:
LEMO
Beschreibung:
LKP KEYL 18C BLK CHR 7.5 C BR
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Black Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 5.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Black Chrome
Shell Size - Insert 318
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C