FIN2.25RD25
Techflex
Produkt-Nr.:
FIN2.25RD25
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
SLEEVING 2.25" ID FBRGLASS 25'
Benutzer handbuch
Operating Temperature -54°C ~ 260°C
Diameter - Inside 2.250" (57.15mm)
Color Red
Material Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Diameter - Outside 2.394" (60.81mm)
Type Attributes Braided
Series FireFlex®
Type Sleeving, Insulated
Length 25.00' (7.62m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
Features Chemical Resistant, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.072" (1.83mm)