Zuhause / Film Capacitors / FKP0D011000B00HSSD
minImg
FKP0D011000B00HSSD
WIMA
Produkt-Nr.:
FKP0D011000B00HSSD
Hersteller:
WIMA
Beschreibung:
FKP 02 1000 pF 100 VDC 2.5% Stan
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±2.5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FKP 02
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 1000 pF