Zuhause / Film Capacitors / FKP2D021001I00HSSD
minImg
FKP2D021001I00HSSD
WIMA
Produkt-Nr.:
FKP2D021001I00HSSD
Beschreibung:
FKP 2 0.01 F 100 VDC 6.5X8X7.2 P
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±2.5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FKP 2
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 10000 pF