FR02KR10P-S
NKK Switches
Produkt-Nr.:
FR02KR10P-S
Hersteller:
NKK Switches
Beschreibung:
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
Auf Lager : 50
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions 10
Actuator Level Raised
Termination Style Gull Wing
Voltage Rating 5VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD
Height Above Board 0.430" (10.92mm)
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 10,000 Steps
Product Status Active
Series FR02
Body Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 10,000 Steps
Mfr NKK Switches
Pitch 0.100" (2.54mm), Full