FWP-40A22FI
Eaton - Bussmann Electrical Division
Produkt-Nr.:
FWP-40A22FI
Beschreibung:
FUSE CARTRIDGE 40A 700VAC/500VDC
Benutzer handbuch
Operating Temperature -
Melting I²t 68
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency CE, CSA, UR
Current Rating (Amps) 40A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 50kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.874" Dia x 2.283" L (22.20mm x 58.00mm)
Product Status Active
Series FWP
Voltage Rating - DC 500 VDC
Package / Case Cylindrical, Alarm Indicating
Voltage Rating - AC 700 VAC