GLBA02C-F025
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
GLBA02C-F025
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 120V
Benutzer handbuch
Operating Position 1.890" (48.0mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force -
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Plug In
Actuator Type Roller Plunger
Current Rating (Amps) 6A (AC), 550mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 15,000,000 Cycles
Product Status Active
Series GLS
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 1632gf
Overtravel 0.180" (4.6mm)
Voltage Rating - AC 120 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.100" (2.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number GLBA02
Differential Travel 0.035" (0.9mm)