HCP26DTD2Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Produkt-Nr.:
HCP26DTD2Q04
Beschreibung:
HCP26A, HVT FORCE, 0.187 TERM. N
Benutzer handbuch
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 26A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series HCP
Switch Function On-Mom
Operating Force 185gf
Overtravel 0.047" (1.2mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 10,000 Cycles
Mfr TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Pretravel 0.234" (5.9mm)
Features -
Package Tray
Differential Travel 0.040" (1.0mm)