CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
J115F31A110VDCS.6
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Beschreibung:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 110V
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Bitte senden Sie RFQ, wir werden sofort antworten.

| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Switching Voltage | 277VAC, 110VDC - Max |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187"/0.250" |
| Coil Current | 5.5 mA |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Resistance | 20.167 kOhms |
| Product Status | Active |
| Must Release Voltage | 11 VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Relay Type | General Purpose |
| Coil Insulation | Class F |
| Series | J115F3 |
| Operate Time | 15 ms |
| Mfr | CIT Relay and Switch |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Coil Voltage | 110VDC |
| Must Operate Voltage | 82.5 VDC |
| Release Time | 10 ms |
| Features | - |
| Package | Tray |
| Coil Type | Non Latching |
| Base Product Number | J115F31 |