J115F31A24VACS
CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
J115F31A24VACS
Beschreibung:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 200 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 120 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Operate Time 15 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 18 VAC