KMPC870VR66
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
KMPC870VR66
Paket:
256-PBGA (23x23)
Beschreibung:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Benutzer handbuch
Display & Interface Controllers -
Core Processor MPC8xx
Speed 66MHz
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)
Security Features -
USB USB 2.0 (1)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 256-PBGA (23x23)
Series MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Additional Interfaces I²C, PCMCIA, SPI, TDM, UART
Ethernet 10/100Mbps (2)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V