KPSE06F20-41SWA206
ITT Cannon, LLC
Produkt-Nr.:
KPSE06F20-41SWA206
Beschreibung:
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Benutzer handbuch
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Black Zinc
Shell Size - Insert 20-41
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C